Ve vlnách

Zápisník o cestách, dobrém jídle a medicíně.

  • Domů
  • Zápisník
    • Zápisky
    • Měsíční dobrodružství
    • Zdraví a prevence
  • Na cestách
    • Po Evropě
      • Balkán tour
      • Pobaltí
      • Maďarsko
      • Polsko
      • Finsko
      • Rusko
    • Svět
      • USA
      • Kanada
      • Vietnam
  • Škola
  • Erasmus
  • Moje maličkost
V listopadu všichni prorokovali, že už brzo začne sněžit a pořádně přituhne, ale výhrůžky to byly jen plané. Naštěstí. Když si teď vzpomenu na tu zimu v lednu, kdy bylo i -11°C, tak jsem ráda, že mě to potkalo jen na pár dní. Kdyby mrzlo už od listopadu, pravděpodobně by mě museli od postele odsekávat a odmrazovat.

I tento měsíc byl u mě ve znamení cestování a návštěv, i když už jsem zpomalovala tempo. Nejdřív jsem si za kamarádkou odskočila do Tallinnu, hned druhý den po návratu mi přeletěli prarodiče a sestra a poslední listopadový víkend jsem odletěla k sousedům, do Varšavy, kde jsme se "napůl cesty" setkali s přítelem.

Ale hezky popořadě.


Tallinn:

Tallinn si zaslouží svůj samostatný článek, protože je to úžasné město, na které mám plno vzpomínek. Určitě jen můžu doporučit ho navštívit :-) Já už jsem tam byla dvakrát, poprvé v srpnu 2016, kdy jsem si užívala svůj první dobrovolnický workcamp, a podruhé teď během Erasmu.

Původně jsem neměla v plánu se tam vracet, ale když mi kamarádka napsala, že jede do Tallinnu na studentskou konferenci přednášet a budu mít ubytování a jeden den jídlo zadarmo, nemohla jsem odolat. Sedla jsem na noční autobus a vyrazila do Tallinnu.

Vlna nostalgie se dostavila hned na autobusovém nádraží. Tam jsem se totiž dva roky zpátky naučila svojí první lekci samostatného cestování: když chceš někde nocovat na autobusáku, zjisti si nejdřív, jestli ho přes noc nezavírají. Ten tallinnský totiž zavírají, takže jsem v jednu ráno skončila na ulici mezi opilcema. Teď to dávám jako historku k dobru, ale tenkrát mi moc do smíchu nebylo. Hlavní je, že jsem to přežila a jsem už poučená :-D





Během prvního dne jsem stihla sběhnout křížem krážem celé staré město, užila si Tallinn Free Tour (můžu jenom doporučit, Estonci mají skvělý smysl pro humor a kousavé poznámky), prozkoumala Kadriorg Park a sledovala západ slunce na pláži. Tallinn je přístavní město, takže k pláži se tam dostanete téměř všude.

Já byla dva roky zpátky na Pirita Beach, ale můžu vám říct, že ani v srpnu jsem si v Baltu nesmočila víc než ruku :-D

Na večeři jsem mojí delegaci vytáhla do jediné, ale prostě úžasné, restaurace, kterou jsem kdy v Tallinnu do té doby navštívila (St. Patrick) a nechala se opět unést na vlně exploze chutí jejich BBQ steaku v kombinaci s kysanou smetanou a pečenými brambory. Povinností byly i sýrové koule, které jsem si zamilovala, ale bohužel jinde než v Estonsku jsem je zatím neobjevila.



Druhý den se nesl ve znamení studentské konference, kterou jsem si užila se vším všudy, včetně prohlídky školy. Na medicíně se totiž k něčemu takovému vůbec nedostanu, takže to byl zážitek :-) Měli tam skvělou knihovnu s lůžky na pohodlné čtení nebo klidně i spaní, pokud studenti potřebují. Výborná věc, chci i u nás! :-D



Smoothie ze školního bufetu, čerstvě připravený (jahoda, kiwi a pomeranč). Chci víc!

Na závěr výletu jsme s vyučujícími šli na večeři do superdrahé restaurace v centru města. Málem mi skočil žaludek do krku, když jsem viděla ty ceny, o fancy jídelních kombinacích ani nemluvě... A přitom jediná dobrá věc nakonec byl česnekový hummus :-D Tyhle věci holt nejsou pro mě.

Zpátky jsem jela dalším nočním autobusem. V 6 ráno jsme přijeli na autobusák, odjela jsem na kolej, hodinu spala, po probuzení se začala učit a v deset odjela na zápočtový test z patologie a patofyziologie. Tenhle stres už nikdy víc! :-D


Babi s dědou na výletě:

Když mi moji prarodiče o prázdninách řekli, že mě v Litvě navštíví, ani za mák jsem tomu nevěřila. Přeci jenom už mají nějaký věk, letenky i ubytování jsou drahé a děda má strach z létání. Proto jsem byla pořádně překvapená, když jsem se v září dozvěděla, že je v říjnu sestra vezme na výlet :-)

Ve středu jsem přijela ráno z Tallinnu, napsala si test a měla den na vydechnutí. Ve čtvrtek odpoledne už jsem stepovala na letišti a nedočkavě vyhlížela návštěvu. Dokonce si ještě po cestě udělali přestávku na pár hodin v Rize, aby to byl pořádný výlet se vším všudy :-)

Byly to výborné čtyři dny. Zvládli všechno, co jsem si pro ně připravila, nikdo nereptal, děda, kterému je přes sedmdesát a má umělé koleno, mi dokonce i vyšel schody na Horu Tří Křížů, které jsou pěkně strmé a hlavně nesourodé, a nakonec jsme si udělali i výlet do Kaunasu, druhého největšího litevského města. A po večerech jsme na ubytování mastili žolíky.
Ale někdy to byl trošku stres, třeba když za mnou
měli přijet na fakultu a sestra se i s aplikací dokázala
ztratit a nastoupit do špatného trolejbusu :-D
ten orientační nesmysl máme v krvi, potřebovala
bych asi všechny prsty k tomu, abych spočítala,
kolikrát jsem ve Vilniusu nastoupila do špatné MHD.

A samozřejmě se nemůžu nepochlubit kufrem jídla, který mi přivezli :-D Jablečný koláč, babiččiny výborné tousty, dva pytlíky řízků, sladkosti... a taky Mikuláše a adventní kalendář od maminky :-)
(pokud jste z tohoto odstavce dostali pocit,
že jsem trošku rozmazlená, nebudete
daleko od pravdy :-D)



A co Kaunas? Upřímně, nic extra. Vilnius se mi líbí mnohem víc. Je to takové klidné, ospalé městečko, s několika kostely a asi s nejvíce muzei na metr čtvereční ve světě. Na druhou stranu mají skvěle zpracované turistické letáčky a oficiální hashtag je #kaunastic, takže je vidět, že se fakt snaží a postupně se to rozvíjí :-) Z Vilniusu se do Kaunasu dostanete za 1,5 hodiny velmi pohodlným dvoupatrovým vlakem, a to za příjemnou studentskou cenu kousek pod 3€.

Kaunas Castle




Ale jinak je okolo Kaunasu hezká příroda a hlavně - vodní plochy!

Fun fact: V Kaunasu jsme se ještě se sestrou vydaly na jednu krásnou katedrálu (bohužel mi umřela baterka na mobilu a nemám fotky), děda s babičkou nechtěli. Nechali jsme je tedy pokračovat v autobuse, řekli jim, kde mají přesně vystoupit a vystoupily. I s jejich lístkama. Takže jsme nechali svoje prarodiče, kteří mluví jen česky, v cizím městě samotný a ještě vlastně jeli "načerno" :-D Byl to pěkný risk, který nám nedošel, ale dobře to dopadlo! Žádný revizoři, děda s babičkou vzorně vystoupili a i vlak jsme stihli :-)

Varšava:

I Varšava si zaslouží svůj samostatný článek. Byla jsem z ní totiž neskutečně nadšená, překvapená a trochu jsem se zamilovala :-) Rozhodně musím ještě jednou zpátky, protože jsem nestihla všechno, co jsem chtěla.

Než se k článku dokopu, navnadím vás trochou fotek:






Jídlo je na cestách základ a tohle byla další špica :-)


Školní okénko:

V mezičase mezi návštěvou a cestováním jsem ležela v knížkách, dělala zápočty a kosila všechny nutné povinnosti k tomu, abych dostala kredity a mohla ke zkouškám.

Ve třeťáku medicíny už se konečně dostanete i k pacientům a do nemocnice a zvlášť na Erasmu to pro mě byl zážitek, protože pacienti jsou většinou staršího věku a anglicky nemluví, takže jsem lovila z paměti znalosti z hodin ruštiny na gymplu. Nutno podotknout, že mi ruština nikdy moc nešla (navíc jsme se nikdy k částem lidského těla nedostali), takže kolikrát tam na mě koukali jak na blázna :-D

Ale přeci jenom to někdy mělo svoje výhody. Když jsme vyšetřovali pacienty, moji spolužáci se museli spoléhat na jejich často chabou litevštinu a posunky, já jsem toho s ruštinou zvládla mnohem víc.

U praktické zkoušky z interní propedeutiky, kdy jsme měli pacienta jenom fyzikálně vyšetřit, jsem si s pacientem dobře pokecala, navíc mi napráskal celý svůj zdravotní stav a problémy a pomohl mi tak. Na konci mi ještě i popřál hodně štěstí do života, a že jsou moji rodiče na mě určitě pyšní :-) Tyhle momenty patří mezi ty, co mě ještě drží při naději, že má moje studium smysl.

Trochu jiná situace pak byla na dalším pokoji, kde jsem se pánům asi líbila, protože mi pořád říkali "očeň krasívaja děvuška", a že už mám dostudovat, abych se o ně mohla starat, protože místní doktorky prý nejsou tak pěkné a mladé :-D Dokonce jsem od jednoho dostala i čokoládu :-D Něco takového jsem vůbec nikdy nečekala. Ale bylo to milé :-)

V listopadu jsem se podívala i mezi litevské medické kolegy, když jsem dostala od vyučující možnost jít trénovat fyzikální vyšetření. Musím říct, že mě překvapilo, jak tam téměř všichni mladí umějí velmi dobře anglicky, často i rusky. Na starost si mě vzal kluk původem Polák, který po mně nejdřív chtěl, abych na něj mluvila česky, že mi bude rozumět, ale nakonec jsme skončili u angličtiny :-D

Erasmus pro mě byla super zkušenost, kdy jsem mohla kouknout pod pokličku jiné země, jejího vzdělávání i zdravotnictví. Jsem strašně ráda, že jsem jela :-)
Share
Tweet
Pin
Share
2 komentářů
Tak a je to tady.
Zavřely se za mnou dveře pokoje na koleji, fakultní dveře a dokonce i ty v letadle. Minulou středu jsem vzala šáteček a zamávala sbohem Litvě.


Erasmus je úžasná věc. Zatím to nemůžu hodnotit z dlouhodobějšího pohledu, protože ještě vůbec nevím, jestli mě pustí do dalšího semestru (tahle věc je na tom nejúžasnější, haha :-D), ale už teď vím, že mi to z osobního hlediska jen prospělo a v určitých ohledech zase šouplo dál. Jestli vám někdo bude tvrdit, že se na Erasmu osamostatníte a naučíte se řešit problémy, tak jim věřte.

Poslední dny v Litvě byly intenzivní. Nastokrát jsem oběhala svoje oblíbená místa, rozloučila se se spolužáky, naháněla východy a západy slunce a zároveň se drtila na zkoušky. Celou tu dobu mě provázela podivná nostalgie, pocit, že to tu vlastně opouštím skoro navždy.
Možná se někdy vrátím, ale moc tomu nevěřím.

Vilnius není bůhví jak krásné město. Staré centrum je útulné, ta část přes řeku Neris zase hrozný kočkopes výškových a starých budov. Po městě jezdí rozpadající se autobusy a trolejbusy, kde se ani v -11°C netopí a jejich velká pýcha, Gediminasův kopec, se začala sesypávat. Z toho důvodu jsem si ho naposled nemohla vyšlápnout :-(


Ale i přes to všechno, přes otřesné zácpy a lidi, kteří neznají osobní prostor, mi přirostlo k srdci. Přeci jenom, po půl roce života to město buď nenávidíte nebo milujete. Mně se naštěstí povedlo to druhé :-)






Se omlouvám, ale ta katedrála je prostě nádherná a fotogenická.


Přišla zima! :-)

Trocha streetartu.
Vejce Užupisu (prý 🙂)
A přiznám se, že na konci i slzička ukápla :-) Bylo to skvělých pět měsíců.

Chcete jet na Erasmus? Jeďte! :-)
Share
Tweet
Pin
Share
2 komentářů
Litevská kuchyně odpovídá místnímu klimatu: je hutná a tučná, ideální na tvorbu podkožního polštáře, který vás ochrání před mrazem. Sádlem, škvarky, červeným masem a tučnými mléčnými výrobky tu nikdo nešetří. Narazíte tu i na recepty jak vystřižené z domácí zabijačky a bůček.

Je libo bůček?
Litevci miluji brambory a jablka, další typickou ingrediencí je červená řepa, smetana, houby nebo kopr. Brambory jsou opravdovým národním pokladem a místní jsou schopni z nich udělat téměř všechno. V asi nejznámějším řetězci litevských restauraci, Forto Dvaras, dokonce nabízí i bramborové párky/klobásy nebo puding. No, proti gustu...

Dojem kuchyně, po které se maximálně tak odkoulíte do postele, umocňují i sladké dezerty, které často tvoří poctivé kynuté těsto.


Cepelinai:

Cepelinai jsou vlastně bramborové knedlíky plněné masem, posypané vrstvou škvarků nebo smažené cibulky. Dává se k nim smetana, houbová nebo škvarková omáčka. Dělají se na různé způsoby, vařené či smažené, a existuje i vegetariánská varianta, která je plněná tvarohem.

Vařená verze

Smažená verze


Bramboráky (Bulviniai blynai):

Když jsem odjížděla na Erasmus, měla jsem v plánu na Mezinárodní trh (prezentace jídla vaší země) udělat bramboráky se zelím. Hned po příjezdu jsem ale zjistila, že bych tím nikoho neohromila: bramboráky jsou tu dalším národním jídlem. Jí se nejčastěji samotné se smetanovou omáčkou nebo s lososem.
Ale přeci jenom je rozdíl mezi jejich a našimi bramboráky. Mají je víc nadýchané, vrstvené a méně křupavé. Aspoň oproti těm, co děláme doma :-) A česnek s majoránkou v nich taky nečekejte.

Bramboráky s houbovou omáčkou .Ta je jak jinak než s koprem.

Smažený chléb (Kepta duona):

Typickým litevským ďobacím jídlem nejsou brambůrky, ale kepta duona, smažený žitný chleba potřený česnekem. Bývá buď politý sýrem nebo podávaný se sýrovou omáčkou. Je pěkně mastný (jak je v Litvě zvykem 🙂), takže já už ho nemůžu ani vidět, ale zase prý tvoří dobrý základ na alkoholový večer.

Foto: http://fortodvaras.lt

Studený boršč (Šaltibarščiai):

Typická polévka z červené řepy. Jelikož je v ní jedním z hlavních koření kopr, tak jsem ji nikdy neochutnala, ale reakce ostatních byly pozitivní. V Litvě najdete i klasický teplý boršč, v nabídce bývá i polévka v chlebu, nejčastěji houbová.

Foto: http://fortodvaras.lt

Koldūnai:

Litevská verze pelmení. Jsou to taštičky plněné nejčastěji mletým masem (ale mohou být i na sladko) a podávané - jak jinak - s kysanou smetanou. Přiznám se, že se jedná o moje nejoblíbenější litevské jídlo a jednu dobu jsem se po něm mohla utlouct :-) V chlaďácích supermarketů je najdete všude, stojí pár korun a za 10 minut jsou hotové. Ideální studentské jídlo.
A výborné.


Lietuviškas karbonadas:

Lietuviškas karbonadas sice nepatří mezi nejtypičtější litevská jídla, ale stojí za ochutnání. Více méně je to vepřové maso v těstíčku (často i v trojobalu) s houbovou omáčkou a hranolky nebo bramborovou kaší.

Foto: http://emireceptai.blogspot.lt

Kopr:

Kopr v litevské kuchyni je na samostatnou kapitolu. Dávají ho totiž všude. Je v omáčkách, na bramborech, v polévkách a dokonce se používá i při přípravě masa. Nedivila bych se, kdyby ho dávali i do sladkých jídel.
Pokud stejně jako já kopr nesnášíte, budete muset buď rezignovat nebo se důsledně vyhýbat tradičním pokrmům nebo vždy obsluze hlásit, že to chcete bez "krapai"...

Šakotis:

Slavný litevský dezert, "Tree cake". V Litvě se jí při rodinných sešlostech a oslavách a chutná přibližně jako linecké, aspoň tedy podle mě. Kamarádka, které jsem ho přivezla, tvrdí, že chutná jako vafle :-D Na Vánoce se prodává i zdobený, nejčastěji čokoládou.
Šakotis je také skvělý suvenýr. Pokud byste si ho chtěli odvézt domů, dám vám radu - v Iki (a taky Aibė, ale těch není tolik) mají malý šakotis za necelá tři eura i s hezkou krabičkou, co se vejde akorát do kufru.



Pivo:

Nejoblíbenějším nápojem je samozřejmě pivo. Vybrat si můžete ze spousty značek, v každém větším obchodě najdete celý pivní výklenek (i s "poklady" z jiných zemí), ale nejrozšířenější je Švyturys a Kalnapilis.
Já sama pivo nepiju (kolikrát už mi bylo řečeno, že jsem naprd Čech :-D), takže nemůžu říct rozdíl, ale nikdo z těch, co mě přijeli navštívit, si na něj nestěžoval.


Litevská kuchyně je samozřejmě mnohem bohatější než to, co jsem tu načrtla. Jde jen o můj úzký pohled, o to, co jsem tu za ty čtyři měsíce stihla vidět a ochutnat. Mají více dezertů, více masových i zeleninových jídel a jako pochoutku tu mají třeba prasečí ouška.
Ale ať už na vás působí jakkoliv, věřte mi, že si tu vybere každý. A pokud ne, tak pořád je všude rozeseté množství pizzerií, burgráren nebo palačinkáren.

A k litevským restauracím si řekneme něco možná příště ✌
Share
Tweet
Pin
Share
3 komentářů
Je 9. ledna a já konečně sedám k článku, který mám v plánu napsat už od půli prosince. Jenom nebyl čas. Na psaní, na přemýšlení i na pořádné bilancování... Ale dvě líná pozkoušková odpoledne stačila.

Je čas se roku 2017 podívat na zoubek.


Ohlédnu-li se ještě o kousek dál, na trampoty let minulých, tak z toho 2017 vychází se ctí, jako poměrně poklidný rok. Ale i přesto byl plný výzev, zkoušek (a ne jen těch vysokoškolských 🙂), zkušeností, zážitků, výstupů i pádů.

Leden:
V lednu začalo pro mě už druhé zimní zkouškové na medicíně. Oproti tomu prvnímu jsem byla mnohem více nervóznější, protože s histologií a hlavně topografickou anatomií jsem si moc netykala a netykám do teď. Nakonec jsem ale (s notnou dávkou štěstí) končila zhruba stejně jako loni a jela jsem s klidnou a čistou hlavou na hory.

Únor, březen & duben:
Další tři měsíce jsem chodila do školy, dělala brigády a v březnu s přítelem vyrazila na víkend do Krakova, který byl opravdu zážitkový. Začalo to tím, že jsem si spletla způsob dopravy a místo na Hlavák jsme zamířili na Florenc (protože do Ostravy se očividně jezdí autobusem!). Záměny jsem si všimla pozdě a přesun jsme nestihli, takže místo super výhodné jízdenky jsme si ještě jednu dokupovali. A to byl prosím jenom začátek...
Ne nadarmo moji rodiče říkají, že absolutně nechápou, jak
můžu cestovat a přežít to. Naposledy jsem si až na letišti
všimla, že letím o dvě hodiny později než jsem si myslela.
Chaos je moje druhý jméno.
Taky jsem se poprvé postavila před místnost plnou cizích lidí a přednášela v rámci veřejného workshopu. Na konci března jsem si pak řekla, že se zkusím přihlásit na Erasmus, jen na jednu školu a třeba to vyjde. Vyšlo.


Květen:
V květnu už pomalu začínalo zkouškové šílenství, všichni na nás tlačili a zápočťáky s výhružkami ("Jestli jste se ještě nezačali učit, tak to nemáte šanci dát.") lítaly vzduchem. Do toho jsem zařizovala všechno na Erasmus, začala nám sportovní sezóna a hlava mi šla kolem.

Červen:
Bonusem Erasmu (kterým jsem - jak je očividné - žila už tehdy :-D) byl fakt, že jsem musela udělat všechny zkoušky do konce června (protože jsem z mnoha důvodů neměla kdy jindy, ne, že by to byla podmínka Erasmu). Což možná na jiných oborech nebývá problém a taky jsme měli "jen" dvě zkoušky, ale každý medik pochopí, proč se mi při tom slůvku jen ještě teď otvírá kudla v kapse. Biochemii jsem si odbouchla na konci května, fyziologie mě po týdnu učení dovedla k dvouhodinovému pláči, protože už jsem prostě nemohla a nechtěla. Objem i obsah učiva na medině je šílený a ani mě tak netrápil fakt, že bych nedala zkoušku, jako to, že bych se to musela učit ještě o nějaký ten den déle.

Jak ráda říkám, všechno je to hrozně zajímavé, ale jen do doby, než se to musíte naučit.

Fyziologii jsem nakonec dala, a to i přesto - nebo možná proto -, že jsem si den před ústní odskočila na koncert System Of A Down v Praze, spala 3 hodiny a v 8 ráno nastoupila na zkoušku. Koncert byl výborný a shodil ze mě všechen stres.

Červenec:
Hned na začátku července jsem s přítelem vyrazila na dobrovolnický workcamp do Srbska, kde jsme byli 14 dní, a poté se přesunuli na poznávání sousední Černé Hory. Byl to skvělý měsíc :-)


Srpen:
V srpnu mě čekalo finální zařizování, třítýdenní ošetřovatelská praxe ve fakultce v Plzni a odlet do Litvy. Z toho papírování jsem chvílemi byla běsná a praxe mi taky moc nepřidávala (z mého pohledu není realita nemocnic moc pěkná a klobouk dolů sestřičkám). Všechno jsem jako vždy honila na hranici termínů, ale podařilo se!

Září:
Jestli jsem si myslela, že s odletem už všechno bude jenom růžové, tak jsem se pak v Litvě nestačila divit. První týden byl Orientation week, který byl jedním z nejskvělejších částí Erasmu, období poznávání a dětského údivu, kdy vám přijde naprosto super i obyčejný karaoke večer nebo studentský průvod. Setkání se školou už bylo zážitkem mnohem horším. Začal se mi sypat studijní plán, nikdo mi neodpovídal na emaily, zasedla si na mě profesorka a málem jsem jela zase zpátky domů. Ale nakonec všechno dobře dopadlo. Asi jsem opravdu jako malá spadla do hnoje štěstí.

No a od října už to znáte anebo brzo poznáte... :-)


Rok 2017 byl pro mě ve znamení poznávání nových a často neskutečně inspirativních lidí, prohlubování tolerance, znalostí a hlavně velké změny. Vyzkoušela jsem si spoustu nových věcí, poznala jiné země, opravdu se postavila na svoje nohy (a přežila to) a zažila skoro pět měsíců jinak. Ono už to zní možná jako přehnané klišé, ale když to uchopíte tím správným způsobem, tak je Erasmus opravdu neopakovatelná zkušenost :-)

A cestovatelská bilance?
Deset vzletů a přistávání, sedm navštívených zemí, dvacet horkých chvilek, dvě nemoci a nespočet zážitků.


A co bych chtěla v roce 2018?

...víc cestovat.
A taky trochu jinak než jsem zvyklá. Konečně chytit nějaký couchsurfing, prostopovat nějakou zemi, objevovat přírodu. Neutrácet za ptákoviny. Spát ve stanu.
S Erasmem a loňským Balkánem se mi seznam destinací rozšířil na tolik, že si nemůžu vybrat, kam bych nejradši jela jako první. Nejsem schopná si udělat plány ani na léto, protože si nemůžu vybrat :D Potřebovala bych, aby byly prázdniny aspoň 3 měsíce! A taky bezedný měšec peněz.

  • Jet stopem Balkán, aspoň část zemí. Slovinsko-Chorvatsko-Srbsko-Makedonie.
  • Projet autem Island. Tady je problémem to, že ani já ani můj přítel nejsme schopní řídit v cizí zemi :D Takže mám předsevzetí! Naučit se pořádně řídit.
  • Jet do Barcelony za kamarádkou. A taky do Skotska, Německa, na Ukrajinu... zkrátka všude tam, kam jsem dostala pozvání.
  • Navštívit Itálii. Budapešť.
  • Finská příroda v létě. Šplhání v Tatrách. Je toho zkrátka hodně... :-)

...naučit se konečně další jazyk.
Potvrzuje se mi to stále více - rodný jazyk a angličtina nejsou dostatečné. A moje ruština je tristní, i když na základní komunikaci v Litvě stačí.
Naučit se nový jazyk pokouším už od té doby, co jsem při dobrovolničení v Estonsku potkala jedenáctileté děti, které mluvily třemi a více jazyky. Ale při medicíně, když ještě nemáte absolutně talent na jazyky, je to fakt dřina a já to vždycky vzdám. Ale nový rok, nový list, třeba to letos vyjde. V merku mám španělštinu nebo srbštinu.

...zapracovat na svojí fyzičce.
Aneb můj odvěký problém. Co víc k tomu říct :-)

...chytit příležitost za pačesy.
A je jedno jakou. Zbytečně se nevymlouvat, říkat ne jenom ve správných případech, víc toho zkusit a nebát se.

...víc psát a číst.
Na článek týdně to tu nevidím, ale aspoň dva do měsíce bych mohla zvládnout. Materiálu mám z posledního půlroku ažaž, jenom to zpracovat. A doufám, že vás to bude bavit stejně, jako mě :-)
Čtení je můj slabý bod už od začátku medicíny. Člověk pořád louská nějaké odborné knihy a do normální beletrie se mu moc nechce. A to jsem dřív četla i 20 knížek měsíčně...

Sice opožděně, ale přece vám do nového roku přeju hodně štěstí, protože to se nikdy neztratí, a ať prožíváte zajímavé časy. A samozřejmě taky ať se dobře staráte o svoje zdraví, protože to vážně máme jen jedno :-)
Jak se na medicíně dostáváme k té klinické části,
tak mě čím dál víc trápí,  čím vším můžu
onemocnět :-D To je ta studijní deformace.

P. S.: Přiznám se, že se v článku věnuju skoro jenom pozitivním věcem. Ale řekla jsem si, že si to bilancování nebudu tolik kazit a hlavně by některé věci byly moc nadlouho. Myslím, že se aspoň k jedné věci vrátím, ať už je to boj s motivací ke studiu nebo zklamání z chování určitých lidí okolo mě.
Share
Tweet
Pin
Share
3 komentářů
Novější
Starší

Niva

About Me
Medička na cestách. S batohem, s kufrem a hlavně s radostí. Pokud vás něco zajímá nebo se chcete na něco zeptat, napište na muggenost@gmail.com :-).

MOJE MAPA

Kde mě ještě najdete

Sledujte mě

Nejčtenější

  • Pravda o studiu medicíny
    Mezi lidmi panují o studiu medicíny různé představy. Říká se, že je to náročné studium plné biflování a nocí v knížkách. Že tam chodí jeno...
  • Malý průvodce po Varšavě | Polsko
    Zatímco do jiných evropských metropolí se jezdí o sto šest, Varšava pořád patří mezi turistické Popelky. Přitom je to krásné čisté město, s ...
  • Březnová Budapešť
    Budapešť. Město, kde už všichni byli, kde se většině líbilo a kam já jsem moc chtěla už asi tak čtyři roky. Letos se mi konečně poštěstilo...

Štítky

Na cestách Po Evropě Erasmus Litva Balkán tour Svět Zápisník jídlo měsíční dobrodružství USA moje maličkost škola Slovinsko medicína recenze Černá Hora Ekvádor Estonsko Finsko Kanada Lotyšsko Maďarsko Peru Polsko Rusko Srbsko Vietnam wishlist zdraví a prevence

Co čtu

  • Backpack Stories
  • Ejnets
  • Prošmejdíme svět
  • TerezaInOslo
  • Viki Cegledyová

Archiv

  • ►  2020 (1)
    • ►  března (1)
  • ▼  2018 (23)
    • ►  srpna (2)
    • ►  července (3)
    • ►  června (3)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (3)
    • ►  února (5)
    • ▼  ledna (4)
      • Listopadový zápisník: Výletníci babi s dědou, Tall...
      • Zvonec a konec | Erasmus
      • Tajemství kuchyně aneb co si dát v Litvě
      • Jaký byl můj rok 2017
  • ►  2017 (10)
    • ►  prosince (3)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (4)
    • ►  září (2)

Blog by Jana Langová, Theme by BeautyTemplates, 2018